VSK Fotboll har gjort klart med ny huvudtränare

Ny huvudtränare står klar för VSK Fotboll. Scott Swainston tar över division 1-laget från och med november.
– Det känns väldigt inspirerande att komma till VSK, säger han.

Scott Swainston kommer senast från London City Lionesses där han varit i ett år. Han har tidigare varit assisterande tränare i Linköping FC i OBOS Damallsvenskan.
– VSK är en klubb med ambitioner och en tydlig vilja att fortsätta utveckla dam- och flickverksamheten. Jag känner några som har jobbat, eller som just nu jobbar, i VSK och alla har väldigt bra saker att säga om både klubben och staden. Jag ser verkligen fram emot att komma igång i november, lära känna spelarna och människorna runt laget och tillsammans bygga vidare på det som redan finns, säger han. 

Den nye huvudtränaren har tidigare varit tränare i klubbar som AIK, Hammarby och Enskede. Han har skrivit på över säsongen 2027.
– Vi vill kunna konkurrera här och nu, men samtidigt bygga något som är hållbart över tid. För mig handlar det om att hela tiden flytta fram gränserna för vad vi kan bli som lag och hjälpa varje spelare att fortsätta ta nästa steg, säger han. 

Post count: 4
Array ( [0] => 70 ) 1

Vecka 41 för representationslag & akademi

VSK färgar oktober rosa – skänker biljettintäkter till kampen mot bröstcancer

Sex mål och jubilar i fokus när VSK körde över IK Viljan

VSK föll i Karlstad