Sön 24 maj 2026
Herr, Allsvenskan, Eleda Stadion
Publiksiffra: 17703
- Biljettinformation
- Inför match
- Uppsnack
- Matchreportage
Bortareseinformation Malmö FF
Här hittar du all bortareseinformation inför söndagens match mot Malmö FF.
Matchinfo
Allsvenskan omgång 9
Motståndare: Malmö FF
Matchstart: 16:30
Arenan öppnar: 15:00
Arenan
Arena: Eleda Stadion
Kapacitet: ca 22 500
Bortasektion: Supportrar hänvisas endast till ståplatssektion E borta nedre.
Biljetter
Biljettlänk till bortasektionen hittar ni här.
Bortakort: Gäller vid bortamatcher i Allsvenskan
Pris på Bortasektion ståplats: Ordinarie: 165kr / Reducerad: 100kr
Hitta till arenan
Vägbeskrivning hittar ni här.
Parkering
Det kan vara svårt att hitta parkering i området kring Eleda Stadion pga ombyggnationer runt om arenaområdet.
Resor
Res med VSK Sport: Supporterklubben anordnar resa som vanligt. Det kan finnas plats kvar på bussarna.
Ni kan läsa mer information om VSK Sports bussresor och samlingsplatser på VSK Sports hemsida.
Service på arenan
Toaletter: Herr- och damtoaletter
Kiosker: Normalt kioskutbud.
Betalsätt: Swish och kortbetalning accepteras
Övrigt
SLO i tjänst: Jimmie Nilsson är i tjänst och behjälplig på plats.
VSK Fotboll har ansvar för bortasektionen och vi får betala för ev skadegörelse. Det innefattar bla trasiga stolar, klistermärken, klotter och annan skadegörelse på vår sektion.
Vi arbetar för att våra supportrar på plats, såväl på hemmaplan som bortaplan, ska ha så bra förutsättningar som möjligt.
Har ni frågor eller önskemål innan match eller synpunkter efter match så kontaktar ni SLO via mejl.
SLO: Jimmie Nilsson, Epost: slo@vskfotboll.nu Tel: 073 73 34 565
Säkerhetsansvarig: Emelie Nyman, Epost: sakerhet@vskfotboll.nu Tel: 073 50 88 762
Inför Malmö borta
Bortamatch i Malmö idag. Med söndagens starka prestation mot AIK färsk i minnet är det en match att ta sig an med tillförsikt. Skador och sjukdomar har oroat och med det i åtanke är det oerhört glädjande att se hur inhoppande Mattias Hellisdal och Jens Magnusson tog för sig. VSK:s huvudtränare Alexander Rubin har följande att säga om dem:
– Tycker det är starkt av dem att startdebutera på det sättet, jättekul för spelarna själva men också för oss som klubb. Skönt när våra unga spelare utvecklas och visar att spelarna strax bakom blir bättre och bättre och är redo när chanserna kommer. Vi vet hur viktigt det är över tid att vi har utväxling på så många spelare som möjligt.
Motståndet är som sagt Malmö FF. En storklubb med mycket potential som inlett serien skakigt och är inne i en besvärlig era. Grönvitt presterade bra mot dem under den förra allsvenska sejouren, en knapp förlust nere i Malmö på våren, 0–1, samt 1–1 hemma på Hitachi i oktober samma säsong. Alexander Rubin med sina tankar om morgondagens motståndare:
– Malmö är svårbedömda just nu eftersom de pendlar i sina prestationer. Zoomar man ut och tittar är det en väldigt bra trupp med allsvenska mått. Vi behöver utgå ifrån att de får ut det bättre den här gången och vara redo för en tuff bortamatch.
Skador och sjukdomar har stört och fortsätter att störa Grönvitt. Moussa Diallo, Ismet Lushaku och Abdelrahman Boudah är sedan tidigare på frånvarolistan. Till denna match tillkommer Frédéric Nsabiyumva och Jonathan Ring till den listan. Jack Tagesson är däremot tillbaka i matchtruppen. Rubin:
– Vi väntar fortfarande mer besked gällande Freddy, men han är i vilket fall inte tillgänglig just nu. Väldigt olyckligt med Jonathan Ring, vars virussjukdom inte lägger sig. Han får inte tillbaka sin fulla kapacitet i återhämtning. Han har medicinerats men det släpper inte helt, så vi får helt enkelt se om han är i slag att vara med till nästa helg. Positivt är i alla fall att Jack Tagesson är med i truppen igen efter att ha saknats senast.
Det är naturligtvis tråkigt med alla skador och sjukdomar men positivt att flera spelare knackar på dörren och vill utmana på allvar. Inte minst ovan nämnda Mattias Hellisdal och Jens Magnusson, men även Philip Bonde förtjänar att omnämnas. Den långe backen levererar alltid oavsett plats i försvaret. I söndags var han exempelvis prickfri vikarie till Freddy centralt.
Idag 16.30 är det avspark på Eleda Stadion. Det blir oerhört spännande att se hur VSK tar sig an det tuffa motståndet och kul med ett antal hundra tillresta VSK:are. Rubin avslutar:
– Så klart en utmaning med Malmö borta men vi kommer skapa en stark tro på vår ingång i matchen. Att vi ska använda de egenskaper vi har på bästa sätt, sitta ihop som lag och få effekt på vårt spel.
Henric Nilsson
Henric Nilsson är supporter och krönikör som på VSK Fotbolls hemsida delar sina egna åsikter och reflektioner.
Vinst mot Malmö
Sett till skadorna och sjukdomarna som härjat i laget och med tanke på att Malmö gjorde mål i tunga skeden av matchen betraktar jag insatsen som en bragd. Jag trodde visserligen att VSK skulle skaka Malmö och kunna roffa åt sig en poäng. Men en seger, och på det här viset? Nej, det kunde jag inte drömma om.
Med tanke på skadorna och Rings virusåkomma kunde vi ana vilken elva som skulle kliva ut på Eledas matta. Bonde centralt i backlinjen och Hellisdal med ny chans på mitten. Ett ungt och oprövat lag med tanke på den utmaning som väntade, men ett gäng som imponerat mot AIK för en vecka sedan.
Trots de många resmilen var ett hundratal Grönvita på plats. Ett Malmö som är i gungning men som ändå besitter stor potential satte gasen i botten direkt. Sead Haksabanovic testade Elis Jäger i matchinledningen och U21-landslagets keeper svarade för en kvalitetsräddning. Så såg det ut inledningsvis. Mycket Malmö, medan gästerna kanske hamnade lite för lågt.
Efter en kvart kunde Adrian Skogmar sätta 1-0 bakom Jäger och den här gången hade den sistnämnda ingen chans. Bollen satt distinkt bakom honom och 1–0. Där och då befarade jag en lång och tung eftermiddag för Grönvitt. Målet följdes av fortsatt hemmapress men tids nog kom VSK in i handlingen.
Mamadou Diagne, som svarade för säsongens bästa insats mot AIK, följde upp den insatsen med att driva sitt VSK den här kvällen. Han hade många dueller med Malmös Otto Rosengren där domaren tillät tuffa tag.
Efter 36 minuter slog Jens Magnusson in ett tilltänkt inlägg mot Malmös box. Via ett kommunikativt haveri av Malmös försvar landade bollen retfullt bakom hemmamålvakten Johan Dahlin. En blixt från klar himmel och kanske inte ett rättvist resultat sett till Malmös inledande dominans. Dock oerhört starkt av VSK att hämta sig från den inledande anstormningen och underläget som följde av det.
Grönvitt skapade inte så mycket, men man fick intrycket att det skulle gå att skapa mot det Malmö som kommit av sig efter en stark inledning. På stopptid kom ännu en blixt. Om inte från klar himmel så väl från Herman Magnussons högerfot! Mange drämde till på en förlängd frispark och fick se bollen dundra upp i Dahlins vänstra kryss.
En makalöst ren träff och ett fantastiskt fint mål. I den snäva vinkeln, om än från andra sidan, förde målet mina tankar till Van Bastens drömmål från EM-finalen 1988. Allsvenskans tveklöst snyggaste mål hittills och ett av VSK-historiens vackraste!
Målet gjorde att VSK kunde gå till pausvila med bästa möjliga känsla. Ledning 2–1, trots den svettiga inledningen. Drömskytten Magnusson:
– Stark insats av oss, svårt att komma till Malmö och ändå hantera matchbilden som utvecklar sig på det sättet vi gör. Tufft att åka på 1–0 men väldigt starkt av oss att rycka upp oss efter det och våga spela mer och skapa flera lägen.
Känslan var ofrånkomligen bra i paus men en utmaning väntade. Skulle VSK, med en ganska tunn bänk, orka stå pall i 45 långa minuter?
Malmö förde spelet, men Grönvitt var ytterst nära att utöka sin ledning då Mikkel Ladefoged fenomenalt frispelades av Mattias Hellisdal. Tyvärr brände dansken läget.
VSK stod upp riktigt bra första 20 av andra. MFF förde och skapade, men Grönvitt krigade och visade att det gick att såra hemmalaget. Karl Gunnarsson löpte och var oerhört viktig, Ladefoged stångades konstant mot MFF:s försvar. Ingen lätt match för dansken, men som han sliter och vad nyttig han är för hela lagets spel. En rejäl utveckling från i höstas, även om han redan då höll hög klass.
Vid några tillfällen var hemmalaget otroligt nära framför Jäger, men det märktes tydligt att Malmö inte riktigt är i balans. Efter 74 minuter kom emellertid en kvittering genom Erik Botheim. Tungt skede av matchen. Skulle VSK hålla emot 20 minuter? Hur många tankar på tidigare tapp dök upp i spelarnas huvuden?
MFF fortsatte att skapa men VSK:s reaktion på målet var beundransvärd. Det var nära 2–3 vid tillfällen, men bortalaget hanterade situationen förtjänstfullt. Efter jobbiga sista 10 började ett kryss kännas fullt troligt. Då uppstod ännu en oväntad situation när Simon Gefvert från sin högerkant slog ett precist inlägg som Ladefoged förvaltade med en skyttekungs tydliga prägel. 3–2!!
Det blev gastkramande stopptidsminuter men VSK stod pall. Extra roligt var att Leonardo Caspari Bark och Musab Abdi Mohamud (allsvensk debut), från klubbens egna led, var på planen i slutet av matchen.
Det var ingen optimal insats spelmässigt, men sett till moral och kampvilja en alldeles enastående insats. En seger man som VSK:are bär med sig som ett smycke några dagar.
Drömskytten, och eftermiddagen till ära även kaptenen, Herman Magnusson:
– Andra halvlek består av mycket kamp och vi blir lite väl låga stundtals, vilket är naturligt, och trots att de kvitterar så gräver vi fram ett 3–2-mål. Otrolig laginsats och tack till alla som var på plats och hjälpte oss hela vägen!
I kväll njuter vi av en av klubbens skönaste segrar någonsin, om en vecka är det nya tag då Blåvitt gästar Hitachi. Vi ses då!
Malmö FF–VSK 2–3 (1–2)
Mål: 1–0 (15) Adrian Skogmar, 1–1 (36) Jens Magnusson, 1–2 (45+2) Herman Magnusson, 2–2 (74) Erik Botheim, 2–3 (91) Mikkel Ladefoged
Varningar, MFF: Kenan Busuladzić, Bleon Kurtulus. VSK: Mikkel Ladefoged.
Domare: Richard Sundell
Publik: 17 703
Henric Nilsson
Henric Nilsson är supporter och krönikör som på VSK Fotbolls hemsida delar sina egna åsikter och reflektioner.