VSK utslaget ur Svenska Cupen
VSK Fotboll åkte till Lidingö för mötet med IFK Lidingö FK i Svenska Cupen och stod för en prestation som tränarstaben såg flera positiva delar i, trots att matchen slutade med förlust.
Hemmalaget tog ledningen i den första halvleken efter ett distansskott där VSK inte hann upp tillräckligt snabbt för att blockera. VSK svarade dock bra på baklängesmålet och kunde kvittera innan paus genom en stark individuell prestation från Freja Magnusson.
Över stora delar av matchen hade VSK kontroll på spelet mellan straffområdena och lyckades flera gånger kombinera sig fram genom ett fungerande passningsspel och ett aggressivt högt försvarsspel.
– Jag tycker att vi är det bättre laget över 90 minuter. Vi har många fina kombinationer och får bra träff på vårt höga försvarsspel, säger huvudtränare Rasmus Lindemann.
Samtidigt saknades skärpan i avgörande lägen och VSK fick återigen problem på fasta situationer. VSK släpper in 2-1 i den 63:e minuten och sedermera 3-1 i den 85:e minuten när man försöker trycka på för kvittering.
– Tyvärr lyckas vi inte riktigt i sista tredjedelen och släpper in lite för billiga mål. Vi behöver hitta en bättre balans i vårt passningsspel och ibland våga bryta fler linjer tidigare istället för att bli för små och risktagande i passningsspelet, säger Lindemann.
Han lyfter även att laget släppt in enkla mål på fasta situationer i de senaste matcherna, något som nu kommer analyseras vidare under veckan.
Trots förlusten ser tränarstaben flera positiva besked inför fortsättningen av säsongen.
– Såklart är det tråkigt att förlora, men vi tar med oss många positiva delar. Några spelare fick testa nya positioner och gav bra svar inför framtiden. Vi är nöjda med hur vi kontrollerar stora delar av matchbilden och hur vi tar oss till rätt ytor för att skapa målchanser, säger Lindemann.