Inför Sandviken hemma

Jag vet inte om våren i skrivande stund är här, men den är definitivt på väg. Stan steppar upp. Gruset sopas undan på skolgårdarna, folk har hängt in vinterjackorna och Rocklundaområdet sjuder av liv.

Den provisoriska bortaläktaren har vuxit fram under veckan och den nygamla familjedelen står på nytt redo för säsongen.

Vintern kändes oändlig och säsongen avlägsen när VSK hade sin första träning i januari. Nu återstår bara drygt en vecka tills det hela drar i gång. När den nya supportershopen på Hitachis sittplatssida slog upp portarna i eftermiddags kunde man ana något särskilt i luften.

Bekanta ansikten, och nya. De flesta med famnarna fulla av supporterprylar. Mikkel Ladefoged och Philip Bonde i kassan; redo att skriva autografer, beredda på selfies med unga såväl som gamla.

Om drygt en vecka smäller det som bekant nere i Kalmar. I morgon får vi hålla till godo med genrepet mot Sandviken hemma på Hitachi. Matcher av det slaget brukar sällan bli särskilt minnesvärda. Det handlar huvudsakligen om att slippa skador, men följande finns att delge inför matchen:

Skadeläget

Abdo Boudah ägnar sig fortfarande åt rehab efter stukningen förra veckan. Mousa Diallo har så smått börjat med kollektiv träning, men en comeback ligger några veckor bort.

Landslagsuppdrag

Förutom redan tidigare frånvarande Freddy Nsabiyumva och Melvin Ljungqvist är nu också Mattias Hellsidal i sin nations tjänst. Han spelar U21-EM-kval för Färöarnas räkning.

Avslutningsvis har Alexander Rubin följande att säga om morgondagens genrep:

”Efter en positiv insats mot BP senast vill vi såklart fortsätta på den inslagna vägen i detta genrep.

Men som i tidigare träningsmatcher finns flera aspekter att ta hänsyn till utifrån olika spelares behov av speltid. Vi har till exempel Diagne och Wernersson, som spelat lite mindre efter cupen, och som båda kommer att starta i morgon. Mikkel gjorde nyttiga 60 minuter senast och kommer nu att starta igen.

På målvaktssidan kommer Anton och Elis att spela en halvlek var. Vi kommer även att få se Jonathan Karlsson i spel; han börjar som avbytare men kommer att bytas in i andra halvlek.”

VSK–Sandvikens IF

Plats: Hitachi Energy Arena
Matchstart: lördag klockan 14
TV: VLT

Post count: 4
Array ( [0] => 14 ) 1

Premiär för VSK:s nya merch-butik

Jonathan Karlsson återvänder till VSK Fotboll

Kryss mot BP

Inför BP borta