Inför Malmö borta

Bortamatch i Malmö idag. Med söndagens starka prestation mot AIK färsk i minnet är det en match att ta sig an med tillförsikt. Skador och sjukdomar har oroat och med det i åtanke är det oerhört glädjande att se hur inhoppande Mattias Hellisdal och Jens Magnusson tog för sig. VSK:s huvudtränare Alexander Rubin har följande att säga om dem:

– Tycker det är starkt av dem att startdebutera på det sättet, jättekul för spelarna själva men också för oss som klubb. Skönt när våra unga spelare utvecklas och visar att spelarna strax bakom blir bättre och bättre och är redo när chanserna kommer. Vi vet hur viktigt det är över tid att vi har utväxling på så många spelare som möjligt.

Motståndet är som sagt Malmö FF. En storklubb med mycket potential som inlett serien skakigt och är inne i en besvärlig era. Grönvitt presterade bra mot dem under den förra allsvenska sejouren, en knapp förlust nere i Malmö på våren, 0–1, samt 1–1 hemma på Hitachi i oktober samma säsong. Alexander Rubin med sina tankar om morgondagens motståndare:

– Malmö är svårbedömda just nu eftersom de pendlar i sina prestationer. Zoomar man ut och tittar är det en väldigt bra trupp med allsvenska mått. Vi behöver utgå ifrån att de får ut det bättre den här gången och vara redo för en tuff bortamatch.

Skador och sjukdomar har stört och fortsätter att störa Grönvitt. Moussa Diallo, Ismet Lushaku och Abdelrahman Boudah är sedan tidigare på frånvarolistan. Till denna match tillkommer Frédéric Nsabiyumva och Jonathan Ring till den listan. Jack Tagesson är däremot tillbaka i matchtruppen. Rubin:

– Vi väntar fortfarande mer besked gällande Freddy, men han är i vilket fall inte tillgänglig just nu. Väldigt olyckligt med Jonathan Ring, vars virussjukdom inte lägger sig. Han får inte tillbaka sin fulla kapacitet i återhämtning. Han har medicinerats men det släpper inte helt, så vi får helt enkelt se om han är i slag att vara med till nästa helg. Positivt är i alla fall att Jack Tagesson är med i truppen igen efter att ha saknats senast.

Det är naturligtvis tråkigt med alla skador och sjukdomar men positivt att flera spelare knackar på dörren och vill utmana på allvar. Inte minst ovan nämnda Mattias Hellisdal och Jens Magnusson, men även Philip Bonde förtjänar att omnämnas. Den långe backen levererar alltid oavsett plats i försvaret. I söndags var han exempelvis prickfri vikarie till Freddy centralt.

Idag 16.30 är det avspark på Eleda Stadion. Det blir oerhört spännande att se hur VSK tar sig an det tuffa motståndet och kul med ett antal hundra tillresta VSK:are. Rubin avslutar:

– Så klart en utmaning med Malmö borta men vi kommer skapa en stark tro på vår ingång i matchen. Att vi ska använda de egenskaper vi har på bästa sätt, sitta ihop som lag och få effekt på vårt spel.

Henric Nilsson

Henric Nilsson är supporter och krönikör som på VSK Fotbolls hemsida delar sina egna åsikter och reflektioner.

Post count: 4
Array ( [0] => 14 ) 1

Bortareseinformation Malmö

Elis Jäger uttagen i U21-landslaget

Lottat i Svenska Cupen

Vecka 21 på Hitachi Energy Arena