Visa fler äldre nyheter >

UPPDATERAD 22.20. Här är VSK Fotbolls senaste landslagsman.
Daniel Svensson är uttagen till 92:ornas matcher mot Finland – som ende underårig.
– En chans att visa upp sig, säger "Danne" till vskfotboll.nu.

För precis en vecka sedan presenterade P18-landslagets förbundskapten Tomas Turesson truppen som ska åka till Danmark för matcher den 1 och 3 september.

VSK Fotbolls Andreas Östling och Filip Tronêt fanns med – men inte succémålvakten Daniel Svensson (bilden).

Få anade nog då att den 18-årige keepern skulle får förtroendet i landslaget just under U21.

I dag togs han ut i 92-truppen som ska möta Finland två gånger om den 3 och 5 september på bortaplan – som ende 93:a.

– Självklart jätteroligt att komma med. Jag är inne i en bra period med bra matcher – och det här är bara en bonus, ett roligt besked, säger Grönvitts duktige målvakt.

Överraskande?

– Det kan man väl tycka. 93-truppen var redan uttagen så förbundskaptenen frågade om det var okej att jag skulle få spela med 92:orna, säger "Danne".

"Okej" är väl det minsta man kan säga. Och att hoppa över en årskull är inte särskilt vanligt i Sverige.

– Utomlands är det lite friare, men i Sverige händer det inte så ofta.

Landslagsuttagningen är ett uppenbart bevis på att Daniel Svenssons fina höst inte har gått obemärkt förbi.

– De har väl hört att jag har presterat bra i VSK nu på slutet.

Och tur var väl att VSK Fotbolls bortamatch mot Brommapojkarna den 7 september flyttades från den 5:e.

– Precis, man började fundera på om man skulle tacka nej. Det hade varit lite tråkigt, säger Daniel Svensson – som nu alltså får matchning i både Grönvitt och Blågult.

– Det blir en chans att visa upp sig, säger han.

HÄR ÄR HELA TRUPPEN
Läs mer på svenskfotboll.se

RELATERAD ARTIKEL
"Danne" briljant i kassen: "Kan prestera"