
UPPDATERAD 00.28. VSK Fotboll var spelmässigt bättre.
Men Cruzeiro mer effektiva och vann med 2–0.
– Vilken match grabbarna gör, säger Thomas Böckert till vskfotboll.nu.
Det var något av den "moraliska finalen", matchen som utspelades på Heden tidigare i afton.
VSK Fotboll stötte på det Cruzeiro som av medierna har hyllats som överlägsna och ett av världens bästa P16-lag.
– Ska någon slå ut dem – då är det VSK, sa tränaren Thomas Böckert till vskfotboll.nu tidigare i dag.
Hans ord var nog sanna – och höll på att bli till verklighet.
Grönvitt visade nämligen att svensk talang räcker långt – och pressade brassarna rejält.
– Vi fick stryk med 2-0 men vilken match grabbarna gör, säger tränaren Thomas Böckert med stor beundran.
Starten i matchen var annars orolig, när Grönvitt tvingades till byten i backlinjen så väl strax innan som efter matchstart när arrangören felaktigt trott att Rasmus Lundin var avstängd mot Cruzeiro.
Mittbacken kom in efter fem minuter – men fick se brassarna ta ledningen tre minuter senare.
Detta alltså i grönvitt kommando, inflikar Böckerts tränarkollega Owe Hammar.
– Vi hade ju tre heta chanser första 15 medan de hade tre, fyra på hela matchen.
Thomas Böckert:
– Vi hade en jättepress första 20 minuterna och de paniksparkade bort bollen hela tiden. Hade vi fått första målet, då tror jag faktiskt att vi hade vunnit den här matchen, säger han.
Men Grönvitt fick alltså ingen utdelning.
Och åkte i stället på ett psykologiskt viktigt mål defensivt.
– De gjorde 2–0 med halvlekens sista spark. Jättesynd, säger Thomas Böckert.
När kvitteringsjakten sedan inleddes i andra halvlek tvingades man helt sonika…
… att byta plan!
– Det måste vara unikt, kan aldrig ha hänt. Belysningen fungerade inte och du kan tänka dig om typ 3 000 personer ska byta plan till Heden 1. All publik fick gå först medan vi var kvar på den andra planen. Det tog väl 10-15 minuter, då vandrade vi till den planen. Det var lite synd, säger Thomas Böckert.
Som dock ändå värderade pausen:
– Vi fick vila oss lite grand och kunde fortsätta vår press. Vi hade några målchanser sista 20 men den ville inte in.
Så det blev alltså en irriterande förlust – men samtidigt ett bevis på att VSK Fotbolls P16-lag håller allra yppersta klass.
– Vi är ändå jättenöjda allihop. Alla runt i kring har sagt att vi var det spelförande laget, det tyckte alla på sidan – och att det var en riktigt bra match! Det var 60–40 till oss i bollinnehav, poängterar Thomas Böckert.
VSK Fotboll kan minnas årets Gothia Cup med välbehag. För vilka insatser grabbarna har gjort – och publiken sedan, som verkligen har stöttat laget och tagit det till sina hjärtan.
– Hela laget vill tacka publiken för stödet. De gjorde, liksom grabbarna, en kanoninsats. Alla blir som förbrödrade. Skiljeboare, VIK:are och BK 30 håller på VSK, säger Thomas Böckert.
Så, vad blir då slutorden?
– Det har varit en riktigt minnevärd Gothia Cup, speciellt med tanke på vändningen i 1/16-finalen mot America Elite (1-4 och 2–5 blev 5–5 och straffvinst). Ett minne för livet, säger Thomas Böckert.
Cruzeiro EC–VSK Fotboll 2–0 (2–0).
Målen: 1–0 (8), 2–0 (30).
Spelplats: Heden 4 och Heden 1, Göteborg.
Matchens VSK-lirare: LAGET (och publiken).
Så här spelade VSK Fotboll
Målvakt: Rickard Englund.
Backlinje: Jonas Claesson, Måns Giesecke, Rasmus Lundin, Jesper Degerlund.
Mittfält: Simon Berg, Joakim Häll, Johannes Owusu, Diego Montiel, Jonathan Häll.
Anfall: Jonathan Böckert.
Ersättare: Jakob Andersson (inbytt två gånger), Filip Hammar, William Josefsson, Mergim Sahitaj, Tom Salovaara, Pontus Sjödin, William Ankréus (målvakt).
*Flygande byten tillämpas
*Rasmus Lundin skulle spela från start men tycktes hindras av en avstängning. Efter 5 minuter kom nya besked och Jakob Andersson, som ersatte tillfälligtvis, klev av banan. Han ersatte senare Måns Giesecke tillfälligt.
RELATERADE SLUTSPELSARTIKLAR
Grönvitt slog Blåvitt – nu väntar Cruzeiro
Toppinsats i Gothia: "Förde matchen"
Känslostorm när Grönvitt skipade rättvisa
Slutspelsvinst i Gothia – snart match igen