
Nu är det bara ett dygn kvar.
Sedan drabbar VSK Fotboll och Syrianska samman i årets idrottshändelse i Västerås.
– Man drömmer om att det ska vara fullsatt, säger Kalle Granath till vskfotboll.nu.
INFÖR SYRIANSKA IF KERBURAN–VSK FOTBOLL. Nedräkningen har redan börjat. I morgon kväll (18.00) när domare Dragan Banjac blåser i gång derbyt inleds årets idrottsfest.
Grönvitt är givetvis taggade till tårna.
– Det känns laddat, tycker jag. Det är alltid extra nerv när det börjar att dra ihop sig till match, säger VSK Fotbolls tränare Kalle Granath.
Känner du mer "pirr" än vanligt?
– Jag är nervös och laddad – det är sådan jag är som person. Jag är inte något extra nervös, men jag är tillräckligt nervös om man säger så, skrattar Kalle Granath.
Förhoppningarna inför matchen handlar mycket om det publika.
Det spekuleras i nytt publikrekord på Swedbank Park, som i så fall skulle överträffa de 5 322 som i våras såg VSK Fotboll besegra Syrianska med 3–1.
– Man drömmer om att det ska vara i princip fullsatt. Det vill ju jag som fotbollsälskare – att folk ska gilla den underhållning som presenteras.
Räkna alltså med att många ögon riktas mot Swedbank Park i morgon kväll.
Derbyt hårdbevakas som vskfotboll.nu tidigare berättat av såväl P4 Västmanland och Ettan Fotboll.
– Det är extra fokus när man möter lokalkonkurrenten. Förhoppningsvis blir det mycket publik – det behöver fotbollen och det behöver bägge föreningarna. På så sätt är det en riktigt kul tillställning, men sedan är det ju en viktig seriematch också, utöver det, säger Kalle Granath.
Derbyt är en sammandrabbning som betyder mycket för tabellen och toppstriden.
VSK Fotboll tog i måndags över serieledningen i division 1 norra samtidigt som Syrianska klättrade till en fjärdeplats.
– Bägge lagen har överraskat positivt. Det är två föreningar som gör det bra på vår nivå som möts i ett spännande derby. Nu är det mer fastslaget att vi hör hemma där i toppen.
Syrianska kommer till matchen fulla av självförtroende efter 12 av 15 möjliga poäng efter sommaruppehållet och en imponerande 1–0-seger borta mot förra serieledaren Hammarby TFF.
– Det är ett väldigt duktigt lag vi möter. Vi måste göra en topprestation; ha ett fokus under 90 minuter att inte slappna av, för de är otroligt skickliga på att ta till vara på lägen, tillfällen och matchbilder som passar dem, säger Kalle Granath.
Trots att Syrianska står som hemmalag spelas matchen på lika villkor.
Och hemma på Swedbank Park vill VSK Fotboll ta tag i matchbilden.
– Ska det bli till vår fördel får vi slita ordentligt för att kunna gå på dem.
Tilltron till spelarna vacklar inte hos Kalle Granath, efter att de har överraskat positivt under hela säsongen.
– Jag har stort förtroende för att spelarna fortsätter att leverera på ett bra sätt. Vi kan bara ladda, ha en plan och försöka att genomföra den. Jag har inget i övrigt att önska av spelarna gällande den biten – de har överträffat mina förväntningar gång på gång, så jag är inte så nervös där.
LÄS MER INFÖR SUPERDERBYT
"Luci" kan spela derbyt: "Måste vinna"
"Anki" får spela i Blågult: "Jättestort"
"OP" vill återuppleva derbyglädjen
SÅ HÄR KAN DU FÖLJA MATCHEN
*OBS! Liverapportering utgår på grund av nedanstående.
Ettan Fotboll direktsänder
Se matchen här
Artikel på vskfotboll.nu
Sveriges Radio direktsänder
Hör matchen här
Artikel på vskfotboll.nu