
Bara fyra veckor till premiären nu, men värvandet har ännu tio dagar på sig att fullgöras. Och Dalkurd, de värvar som aldrig förr.
Nu har de gjort klart med en trio spelare.
Förre VSK:aren Jonas Hellgren har skrivit på för Borlängelaget. Den förre Djurgårdstalangen kan användas både som mittfältare och anfallare.
Därutöver även två importer. Från franska femtedivisionen och Trinité FC hämtas vänsterspelande backen Nadim Said.
Han har meriter från AS Monaco och erkända fotbollsakademin Clairefontaine.
För att stärka upp de bakre leden ytterligare har mittbacken Marko Mihajlovic värvats. Bosniern kommer närmast från FK Novi Sad.
(dalkurdff.se)
Syrianska kontrakterar en spelare man nobbat.
Förra säsongen hörde Rigest Hysko hemma på vänsterbacken, men förärades efter säsongen inget nytt kontrakt.
Nu har han fått ett – som mittback, en position han känner sig hemma på.
(syrianskaif.com)
Östersund utökar samarbetet med GIF Sundsvall. Från Superettanlaget hämtas målvakten Alexander Hysén in på lån.
(ostersundsfk.se)
Valsta verkar aldrig sluta värva. Nu har de också gjort klart med en riktig trotjänare.
Ja, för Vasalund då. Efter 20 år i Solnaklubben bestämde sig Serkan Cigel för att lämna.
Och nu har han skrivit på ett ettårskontrakt med Valsta.
(valstasyrianska.nu)
Carlstad gör klart med ett av få nyförvärv.
Från grannklubben KB Karlskoga hämtas George Kojadinovic. Den 21-årige försvarsspelaren har skrivit på ett tvåårskontrakt med klubben som han har tränat med i hela fyra månader.
(vf.se)