Visa fler äldre nyheter >

Temesgen Berhane kom in.
Och frälste VSK Fotboll.
– Jag har glömt när jag gjorde mål senast, säger 20-åringen till vskfotboll.nu.

VSK Fotbolls tränare Hans "Hansken" Johansson och Patric Feltendahl placerade Temesgen Berhane (bilden) på bänken i den svåra bortamatchen mot Umeå FC.

Men han kom in tidigt.

– Jag vill alltid spela och blev enormt glad när jag väl fick chansen, säger "Temme" efter sitt succéinhopp direkt i andra halvlek.

Fjolårets skyttekung behövde knappt en halvtimme på sig för att nicka in segermålet.

Inlägget kom från Johan Svensson.

– Jag behövde bara sätta dit huvudet.

Skönt, förstås?

– Ja, det var ett väldigt viktigt mål för klubben och för mig personligen. Jag kommer faktiskt inte ihåg när jag senast gjorde ett mål i serien, säger Temesgen Berhane och skrattar.

Sista tio minuterna bytte Temesgen Berhane och Patrik Grönvall position.

Temesgen Berhane flyttades upp i anfallet bredvid lagkaptenen Martin Andersson.

– "Grönis" fick jobba mer hemåt.

VSK Fotboll har samma poäng som Vasalund – som dock har bättre målskillnad.

På söndag eftermiddag avgörs vilket lag som får kvala mot 13:e laget i superettan.

– Vi spelade bra i andra halvlek och skapade ganska många chanser. Vi vet också att vi kan göra en hel del mål på Swedbank Park. Men förmodligen behöver vi hjälp av Forward i sista omgången. De har ett bra lag och kan absolut skrälla mot Vasalund, säger Temesgen Berhane.