Visa fler äldre nyheter >

Här är duon som ska träna VSK Fotboll.
Erik Acar och Thomas Böckert är klara.
– En kompetent duo, säger ordföranden Peter Brandt till vskfotboll.nu efter kvällens påskrifter.

VSK Fotboll gjorde en betydligt starkare höst än vår men tvingades ändå att lämna superettan redan efter en säsong.

Därför blir det division 1 igen.

Och då ska en duo leda laget.

– Jag är mycket nöjd, säger Peter Brandt sedan Erik Acar (bilden) och Thomas Böckert signerat avtal på tre respektive ett år.

Erik Acar ersatte Kalle Granath strax före midsommarhelgen och assisterades av Stefan Bärlin och Peter Markstedt.

Styrelsen beslutade i dag att ge Erik Acar fortsatt förtroende.

– Alla tre svarade för ett gediget jobb. Vi spelade bättre och tog fler poäng. Vi ser möjligheter att trenden förlängs.

Flera andra tränare har den senaste månaden förknippats med VSK Fotboll men valet föll alltså på 33-åringen.

Vad var det mer som avgjorde att VSK Fotboll tecknade en treårig överenskommelse?

– Erik Acar är en kompetent tränare som dessutom har förmågan att skapa en positiv stämning i gruppen. Styrelsen agerar långsiktigt och därför känns det positivt att vi får kontinuitet, svarar Peter Brandt.

Thomas Böckert kom till VSK Fotbolls framgångsrika ungdomsakademi från samarbetsklubben Västerås IK inför säsongen 2009 och förde nyligen äldsta pojklaget till SM-semifinal.

Nu lyfts 40-åringen alltså upp till seniortruppen.

– Akademin har till uppgift att förse representationslaget med spelare men också duktiga ledare ska få chansen att göra karriär i VSK Fotboll.

Styrelsen räknar med att VSK Fotboll kommer att ha en ung trupp nästa år.

– Erik Acar och Thomas Böckert är mycket duktiga på att utveckla och ta hand om unga spelare, fortsätter Peter Brandt.

Senaste tiden har en mängd spelarrykten florerat kring VSK Fotboll.

– Vi har inte fått bud på någon spelare.

Hur kommer VSK Fotboll att agera om det kommer bud?

– I så fall ska vi givetvis utvärdera eventuella sådana men i dag finns det inga att ta ställning till, säger Peter Brandt.

RELATERAD LÄSNING PÅ VSKFOTBOLL.NU
Erik om kontraktet: "Önskat mig det"
Böckert tar klivet upp: "Inspirerande"