Visa fler äldre nyheter >

INFÖR LJUNGSKILE SK–VSK FOTBOLL. VSK Fotboll behöver vinna för att hänga kvar i superettan. I morgon heter utmaningen Ljungskile.
– Vi ska spela smart, säger Erik Acar till vskfotboll.nu.

VSK Fotbolls sista långa bortaresan i årets superetta går till Ljungskile

I morgon eftermiddag intar Grönvitt Markbygg Arena för att hämta hem tre poäng till Västerås (avspark 16.00).

– Vi är som vanligt glada och alla är pigga och krya. Vi ser fram emot matchen, säger tränaren Erik Acar med dygnet kvar till matchstart.

Ljungskile känns som den typiska höstmatchen på bortaplan i superettan.

Svårspelade och tunga på sitt naturgräs.

– De bygger mycket på sin fysik och tyngd. Men vi möter upp med intelligens, ska spela smart och utnyttja brister i deras spel.

Det numera symptomfria VSK Fotboll åker till västkusten med en konkurrenskraftig trupp, precis som i måndags mot "Bajen".

– Det skapar ju förväntningar hos alla. Grabbarna vill mer än gärna visa att de ska spela och vi får mer energi i laget. Truppen blir tvungen att gå på max hela tiden, säger Erik Acar.

Från truppen mot Bajen utgår andremålvakten Christian Caulker och ersätts av juniorkeepern Adrian Forsgren.

Samtidigt är Temesgen Berhane (bilden) nära en startplats.

– Han är högaktuell, lovar Erik Acar inför resan till Ljungskile.

FÖLJ VSK FOTBOLL LIVE
Vi rapporterar direkt från Ljungskile