
Bara en match kvar på försäsongen 2011.
Nu finns chansen att visa framfötterna för en startplats i premiären mot Åtvidaberg.
– Hoppas att alla är oerhört intresserade av att visa upp sin bästa sida, säger Kalle Granath till vskfotboll.nu.
INFÖR VSK FOTBOLL–INTER ÅBO. Grönvitt kommer till mötet med det finländska topplaget Inter Åbo med en viktig cupseger i ryggen.
Mattias Metes 3–2-mål på tilläggstid kan inte ha fungerat annat än stärkande.
Vad tar ni med er för positivt från den matchen?
– Egentligen som under de flesta försäsongsmatcherna: det känns som att vi vet vad vi ska göra fram till de sista 15-20 procenten på banan. De stora linjerna är i princip okej. Negativt är att vi inte har lyckats att få till den sista offensiva delen. Det ligger på mig som ledare att fixa det.
Och mot Inter ska ni förbättra, vad då?
– Får jag önska har vi naturligtvis nästan noll defensiva oklarheter. Det vill man ha i ett genrep. Jag vill se hur vi hanterar vårt försvarsspel mot bättre motstånd.
Mest välbekant av Åbolagets profiler är definitivt Magnus Bahne, målvakten som tog allsvenskan med storm under tiden i Halmstads BK och tillhörde Assyriska FF i fjol.
Men också landslagsmeriterade defensivspelaren Ari Nyman förtjänar att nämnas.
Förutom många år i Inter har han representerat förra Champions League-klubben FC Thun (Schweiz), som slog ut Malmö FF för några år sedan.
– Jag vet ingenting mer än att de brukar tillhöra topp fyra år efter år, säger Kalle Granath.
Dagens förberedande träning på Swedbank Park ägnades bland annat åt att förtydliga spelarnas roller.
Kalle Granath tog ansvar för defensiven, Stefan Bärlin (assisterande tränare) för offensiven.
– Vi pratade, utifrån Sandviken-matchen och generella drag under försäsongen, om agerande och genomförande på plan. Det ska inte vara några oklarheter alls om vad som förväntas.
Med det sagt ska spelarna se till att ta chansen inför premiären av superettan den 11 april mot Åtvidabergs FF på Swedbank Park.
– Hoppas att alla är oerhört intresserade av att visa upp sig själva och sin bästa sida i en jämn trupp. Att de flyttar favörer åt sitt håll, säger Kalle Granath.
PIMPA TELEFONEN OCH TIPPA SUPERETTAN
WEBBEN FÖR EXIL-VSK:ARE
Genrepet webbsänds: "Stort intresse"