
Han har övertygat och överraskat på försäsongen.
Nu får Daniel Svensson chansen från start i Svenska cupen.
– Klart att det känns bra att få göra en tävlingsmatch, säger han till vskfotboll.nu.
Vintern har inneburit en raketutveckling för VSK Fotbolls målvakt Daniel Svensson (bilden).
17-åringen har övertygat och därmed fått förtroende i träningsmatcherna mot IK Brage och Enköpings SK.
Nu är det dags att ta nästa steg: tävlingsdebut i Svenska cupen mot Sandvikens IF väntar i morgon, söndag.
– Klart att det känns bra att få göra en tävlingsmatch. Sedan får man inte tänka efter så mycket, utan se det som en vanlig match och gå ut och göra det man ska, säger "Danne", som under fjolåret stötte på Sandviken som utlånad till VIK Fotboll.
– Vi vann med ett 1–0, så jag får väl hålla nollan i morgon också. Jag vet lite hur de fungerar.
VIK, ja. Samarbetsklubben som Daniel Svensson alldeles nyligen följde med på träningsläger till Turkiet.
Svensk sommar och vältrimmade naturgräsplaner mötte de gulsvarta.
– Ovant i början med naturgräs, för det har man ju inte kört på ett tag. Men det var jättefina planer och jag tycker även att det var bra kvalitet på det vi gjorde.
Laget vann dessutom med 4–3 mot norska Herd, hemmahörandes i Fair Play Ligaen, motsvarande svenska division 1.
– Vi delade på matchen, jag och (Marcus) Modin.
Vem släppte in flest bollar, då?
– Det blev tyvärr jag. Men det var inte så jättemycket att göra åt målen. Så är det ju i vissa matcher, men för övrigt känns det som att det blir bättre och bättre ju fler matcher man spelar.
Gulsvarta VIK tvingades i fjol kvala sig kvar i division 2 norra Svealand, men ser i år ut att vara klart på gång.
– De är ett mer spelande lag. Jätteroligt att de försöker att spela en roligare och mer attraktiv fotboll.
Efter en kortare pratstund med VIK-tränaren Magnus Häll insåg vskfotboll.nu likheterna med VSK Fotboll.
Daniel Svensson bekräftar intrycken:
– Man märker att killarna trivs ihop. Viktigt när man ska försöka utvecklas tillsammans. Man vet vad alla vill och alla går åt samma håll. Det är som här: ingen fuskar på träningen.
Daniel Svenssons egen utveckling har alltså lett till att redan som 17-åring konkurrera om en startplats i superettan.
Ett delmål, enligt honom själv.
– Det har det alltid varit. Superettan känns jättelockande, jätteinspirerande. Sedan om det blir spel nu till våren, i premiären mot Åtvidaberg den 11 april, eller någon gång under säsongen, det får vi ju se. Det känns jätteroligt att vara med och kampa om det, säger han.
Men först alltså cupmatch på Jernvallen i Sandviken, i morgon eftermiddag (avspark 16.00).
– Det ska bli spännande att se vad vi kan hitta på mot dem, säger Daniel Svensson.