
I går höll VSK Fotboll styrelsemöte.
Då beslutades om en viss höjning av inträdesavgifterna för 2011.
– Vi har kollat av så att vi ligger rätt, säger ordföranden Peter Brandt till vskfotboll.nu.
VSK Fotbolls priser för seriekort slogs fast den 23 november i fjol och finns att läsa längst ned i artikeln.
I går tog den nya styrelsen beslut om entrépriser för de enskilda matcherna.
Så här ser prissättningen ut:
– Vi har kollat av så att vi ligger rätt. Det här är ett genomsnitt av superettalagens priser, säger klubbens ordförande Peter Brandt.
Prisförändringarna gäller alltså inte seriekorten, som därmed har ett särskilt förmånligt pris i förhållande till ordinarie entrépriser.
– Vi vill premiera våra trogna besökare. Att köpa ett seriekort är det klart billigaste sättet att följa VSK Fotboll.
Hur kommer det sig att ni höjer inträdet för enskilda matcher nu?
– Vi tog beslutet nu när vi har satt oss in i alla frågor och på allvar fått klart för oss de spelregler som gäller i superettan enligt elitmanualen. Det ställs ökade krav, som inte har funnits i division 1 norra. Vi har velat sätta oss in i den kravspecifikationen innan vi har fastställt priserna, säger Peter Brandt.
KÖP SERIEKORTET 2011
*Priser sedan den 1 februari
JÄMFÖRELSE MED TRE SUPERETTALAG
IK Brage
Degerfors IF (för 2010)
Jönköpings Södra (för 2010)