Visa fler äldre nyheter >

Aroscupen avgörs i Västerås nästa helg.
Då får alla cupdeltagare se två matcher.
– Jag räknar med många ungdomsspelare och ledare på Swedbank Park, säger styrelseledamoten Hans Johansson till vskfotboll.nu.

VSK Fotboll jobbar mycket hårt för att utveckla relationerna med andra fotbollsklubbar – och nu har styrelsen etablerat ett samarbete även med Skiljebo SK och Aroscupen.

Cupen spelas i Västerås 18-21 juni.

Då erbjuder VSK Fotboll två matcher.

– Aroscupens spelare och ledare får se båda matcherna på Swedbank Park på Rocklunda, säger Hans Johansson om överenskommelsen med Skiljebo SK.

Här är matcherna:

  • Lördag 19 juni, 15.00: Träningsmatch mellan allsvenska lagen Örebro SK och Gefle IF.
  • Söndag 20 juni, 17.00: Seriematch i division 1 norra mellan VSK Fotboll och Carlstad United.

    I år deltar över 500 lag från ett tiotal länder i Aroscupen.

    – Det betyder att Västerås invaderas av närmare 10 000 spelare – och en hel del har även med sig sina föräldrar.

    Då kan det bli mycket folk på Swedbank Park?

    – Vi hoppas att många av cupdeltagarna, tränare och föräldrar kommer och tittar på ÖSK–Gefle IF och VSK Fotboll–Carlstad United. Det skulle skapa en härlig inramning och samtidigt generera värdefulla intäkter för oss som arrangör av matcherna, säger Hans Johansson.

    Ståplatsläktaren är reserverad för Aroscupen när Örebro SK och Gefle IF möts den 19 juni.