
Försvaret rämnade mot Umeå FC.
Då föll VSK Fotboll tungt (2–3).
– Jag känner mig alldeles tom just nu, säger lagkaptenen Oscar Pehrsson till vskfotboll.nu.
UMEÅ-BROMMA. VSK Fotbolls defensiv har varit främsta lagdel den här säsongen.
I dag höll den inte lika hög klass.
Och därför föll Grönvitt mot Umeå.
– Jag tycker inte att vi ska släppa in tre mål mot Umeå, säger Kalle Granath till vskfotboll.nu efter första bakslaget på fyra matcher.
Grönvitt såg ut att vinna efter Filip Tronêts fjärde mål för säsongen.
UFC replikerade dock snabbt när Danny Persson vann en duell med Marcus Danielson och Oscar Pehrsson.
– Jag känner att vi har kontroll på bollen men den touchar min fot på något konstigt sätt, säger Oscar Pehrsson om situationen i den 63:e minuten.
VSK Fotbolls lagkapten var också inblandad i Umeås segermål knappt en kvart senare.
– En av deras spelare hänger på min rygg och jag tycker att det är en klar frispark för oss.
Det blev i stället hörna för Umeå.
Och den nickade Erik Lundström in.
– Väldigt tungt, säger Oscar Pehrsson.
Vad sa domaren?
– Han tyckte att jag och Danny (Persson) hade tuffa dueller och att det var en sådan just innan hörnan.
Grönvitt hade tre raka segrar innan förlusten i Umeå och en mycket bra träningsvecka bakom sig.
Men insatsen i Umeå var alltså inte klockren.
– Jag är förvånad över att vi inte fick till det bättre nu men det är bara att glömma och ta nya tag. Jag hoppas att alla är fokuserade den här veckan så att vi vinner direkt mot Arameiska Syrianska på söndag, säger Oscar Pehrsson på planet mellan Umeå och Stockholm Bromma flygplats.