Visa fler äldre nyheter >

Som VSK-vän kan du göra många insatser för klubben. På onsdag är det dags för uppstartsmöte för funktionärerna. Hemsidan fick en pratstund med en av dem.
– Väldigt många skulle nog tycka att det är roligt att hjälpa till, säger Clas-Göran Feltendahl till vskfotboll.nu.

Det finns många roller att spela i en idrottsförening. En av dessa är den som funktionär.

För att få ihop ett matcharrangemang krävs ganska många frivilligt arbetande – allt från matchsekreterare till biljettsäljare.

På onsdag har VSK Fotboll årets första träff (se kampanjrutan ovanför "Senaste nytt") för funktionärer – nya som gamla – och för att få en liten inblick i arbetet fick undertecknad sig en pratstund med en av dessa.

Clas-Göran Feltendahl kan i och med sin funktionärsroll vara ett välbekant ansikte för många – vskfotboll.nu beslöt sig för att ta reda på mer.

Vilken är din uppgift som funktionär?

– Jag säljer biljetter, vilket jag har gjort i två säsonger nu, säger han.

Hur kommer det sig att det blev VSK Fotboll som fick dra nytta av ditt arbete?

– Jo, för tre-fyra år sedan blev jag tillfrågad av Stig-Ove Andersson (då ansvarig för entrén och delaktig i arenagruppen) – det var han som drog in mig i det här.

Och du blev sugen direkt?

– Ja, jag är idrottsintresserad, och tycker att har man tid kan man ställa upp och hjälpa till.

– Stig-Ove visste ju att jag tyckte om fotboll och var VSK-supporter, så på den vägen är det.

Har du haft några andra uppgifter under din tid i klubben?

– Ja, på Arosvallen stod jag vid grinden och tog emot de som hade frikort, fortsätter han.

Clas-Göran hoppas på att intresset ska öka, och att fler engagerar sig aktivt i VSK Fotboll.

– Väldigt många skulle nog tycka att det är roligt att vara med och hjälpa till, tror han.

På vilket sätt är det givande?

– Det är umgänge med kompisar – vi blir ett kompisgäng funktionärer. På det viset tycker jag det är bra.

Det vore givetvis jätteroligt om ännu fler ville jobba som funktionär. Hur ska man göra för att locka hit dessa?

– Jag vet inte. Fråga bekanta som har intresse, föreslår Clas-Göran.

Grillkvällen tillika uppstartsmötet för VSK Fotbolls nuvarande funktionärer och även andra som önskar hjälpa till äger rum på onsdag, 17/3, med början kl. 18:00.

Då är Clas-Göran där.

– Ja, då kommer jag, avslutar han.